У периоду од 19. до 30. септембра 2022. године у Нишу одржаће се међународна летња школа под називом “School on Information, Noise, and Physics of Life”, у организацији Абдус Салам Интернационалног центра за теоријску физику ICTP (The Abdus Salam International Center for Theoretical Physics – ICTP) из Трста (Италија) и Математичког института САНУ из Београда (Србија).

Додатни детаљи о летњој школи могу се наћи на линку https://indico.ictp.it/event/9826/, или контактом преко имејл адреса: velimir.ilic@turing.mi.sanu.ac.rs (Велимир Илић), handjelka@turing.mi.sanu.ac.rs(Анђелка Хедрих).

Предавања ће држати водећи светски стручњаци из области теорије информација, статистичке физике и машинског учења, а полазници ће стећи кључна знања из стохастичке анализе за моделовање комплексних сигнала и шума који су свеприсутни у физици неравнотежних стања и биофизичким процесима.

Циљ летње школе је ширење међународне научне сарадње, нарочито међу младима, размена научних и стручних знања у области теорије управљања, теорије информација, статистичке физике и биофизике као и промоција науке у локалној заједници.

Регистрација и пријаве за летњу школу се обављају преко линка: https://e-portal.ictp.it/applicant/login

Након процеса селекције биће изабрано 25 изузетних полазника којима ће бити омогућено да похађа школу уживо, а додатних 50 полазника биће изабранао да похађа школу онлајн. Одабир кандидата/полазника обавиће интернационални стручни тим директора школе. У циљу ефикасног и праведног одабира кандидата, молимо подносиоце пријаве да благовремено обезбеде контак податке до два препоручиоца (менотори, сарадници, истраживачи са искуством) који могу бити контактирани у току процеса селекције.

Након успешног завршетка школе/курса полазници ће добити међународно признат сертификат о учешћу.

На основу знања које ће полазници стећи учешћем у овој летњој школи, као и вредним међународним контактима које ће успоставити, искрено се надамо да ћемо полазницима помоћи да направе стабилну основу за будуће велике кораке у њиховим научним каријерама.