Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 12. октобра 2022, у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 18 часова.

Предавач: Катица Р. (Стевановић) Хедрих, Математички институт САНУ

Наслов предавања: СТАБИЛНОСТ, БИФУРКАЦИЈА И ТРИГЕР СПРЕГНУТИХ СИНГУЛАРИТЕТА У НЕЛИНЕАРНОЈ ДИНАМИЦИ КОТРЉАЈНОГ КЛАТНА

Апстракт: Изведена је карактеристична једначина нелинеарне динамике котрљања, без клизања, тешког, танког, хомогеног диска, по различитим, раванским криволинијским путањама, и испитивана стабилност, бифуркација и тригер спрегнутих сингуларитета положаја равнотеже. Дефинисано је неколико теорема. Предавање је формирано на основу научних резултата предавача публикованих као поглавља у монографијама: CASTR Poland 2022, Dynamics of hybrid systems of complex Structures (MI SANU 2022), као и у Advances in Nonlinear Dynamics-NODYCON La Sapienѕa (Springer Proceedings 2022). Дати су и примери фазних портрета нелинеарне динамике вибро ударних система на основу предавачеве новоформулисане теорије судара тела у котрљању.