Одељење за механику, 31. март 2021.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 31. марта 2021. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 18 часова.

Предавач: Марко Јанев, Математички институт САНУ

Наслов предавања: ИНФИНИТЕЗИМАЛНИ КРИТЕРИЈУМ И НЕТЕРОВА ТЕОРЕМА ЗА ФРАКЦИОНАЛНЕ ВАРИАЦИОНЕ ПРОБЛЕМЕ ХЕРГЛОЦОВОГ ТИПА

Апстракт: Харглоцов вариајциони принцип са Лагранжијанима који зависе од фракционих извода како реалног тако и комплексног фракционог реда је формулисан. Одређени су услови инваријанатности тог принципа при акцији локалне групе симетрија. Такође је доказана Теорема Нетеровог типа, која даје закон конзервације за наведени принцип. Низ апроксимација фракционе Ојлер Лагранжове једначине, системима целобројног реда је кориштен за формирање целобројних закона конзервације који, под одређеним претпоставкама, конвергирају претходно добијеном фракционом закону конзервације.

Напомена: Моле се заинтересовани да свој долазак на предавање најаве мејлом на mehanika@turing.mi.sanu.ac.rs. Током састанака је неопходно поштовање прописаних мера заштите.