Студентски семинар, 19. март 2021.

Наредни састанак Семинара биће одржан онлајн у петак, 19. марта 2021. са почетком у 12 часова.

Предавач: Маријана Бабић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: ВИЗУАЛИЗАЦИЈА ПРОСТОРА ЛОБАЧЕВСКОГ ЦЕНТРАЛНИМ ПРОЈЕКТОВАЊЕМ НА ОРИСФЕРУ

Апстракт: Класичан приступ визуализацији тродимензионог реалног простора је дефинисање модела и централно пројектовање на екран рачунара. Другим речима, пројектовање еуклидског простора на еуклидску раван. Преласком на простор Лобчевског, поставља се интересантно питање – шта се дешава ако екран рачунара убацимо у тај закривљени простор? Другим речима, шта ако погледамо простор Лобачевског нашим еуклидским очима? Површ изометрична екрану (еуклидској равни) у простору Лобачевског је орисфера. Проучимо зато како изгледа централно пројектовање на орисферу! У ту сврху, посматрајмо неколико инересантних модела простора Лобачевског – Клајнов сферни, хиперболоидни модел, Поенкареов сферни и полупросторни модел. Коришћењем различитих модела, као и изометрија међу њима, креиран је Волфрам Математика пакет L3toHorosphere који омогућава прављење анимација за представљање кретања кроз простор Лобачевског у реалном времену. Приказаћемо неколико необичних анимација кретања Платонових тела у том простору.

Линк за приступ предавању: