Наредни састанак Семинара биће одржан онлајн у среду, 13. децембра 2023. са почетком у 19 часова.

Предавачи: проф др. Ранка Станковић, др Михаило Шкорић, Рударско-геолошки факултет, Универзитет у Београду

Наслов предавања: МИ-САНУ ТЕСЛА промоција пројекта
TESLA: Text Embeddings – Serbian Language Applications:
ТЕСЛА: Векторизација текста – апликације за српски језик

Апстракт: Кроз подршку Фонда за науку и програма ПРИЗМА, радиће се на развоју вештачке интелигенције у оквиру пројекта „TESLA Text Embeddings – Serbian Language Applications“ кроз изградњу језичких ресурса и технологија за српски језик под руководством проф. др Ранке Станковић. Тим чине истраживачи Универзитета у Београду који долазе са Рударско-геолошког и Филолошког факултета. Пројектом се очекује значајан напредак обраде српског језика заснован на развоју претренираних (унапред обучених) језичких модела као што су GPT, BERT и њихови деривати засновани на дубоком учењу и контекстуално-свесној векторској репрезентацији текста. Пројекат ТЕСЛА има за циљ да развије отворене, предобучене језичке моделе за српски, засноване на векторским репрезентацијама речи, реченица, или целих докумената, и да их дообучи за специфичне задатке, међу којима су генерисање сажетака текста, парафразирање, откривање лексичких односа, креирање четботова итд. Главни резултат пројекта биће скуп унапред обучених великих језичких модела чије ће перформансе кроз развијене алате бити приказане на специфичним задацима обраде српског језика, као што су препознавање именованих ентитета, екстракција релација, генерисање текста и четботови. Алати ће бити јавно доступни на новом веб порталу, упарени са једноставним визуелним објашњењима које ће корисницима олакшати разумевање језичких образаца и феномена откривених у текстовима.

Напомена: Регистрациона форма за учешће на Семинару је доступна на линку:

Уколико желите само да пратите предавање без могућности активног учешћа, пренос је доступан на линку: